Zapraszamy na wyjątkową wystawę ukazującą dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych do wybuchu II wojny światowej. Bydgoszcz jest miastem z bogatą historią w dziedzinie fotografii, sięgającą już I połowy XIX wieku. Wczesna forma fotografii polegająca na nanoszeniu obrazu na posrebrzaną miedzianą płytkę dotarła do Bydgoszczy za sprawą wędrownego dagerotypisty Augusta Wesenberga z Królewca w kwietniu 1844 roku. Pierwszym fotografem który zdecydował się otworzyć w Bydgoszczy zakład fotograficzny był z kolei pochodzący z pobliskiego Fordonu grawer Ludwig Friedlaender w roku 1848. Od tego momentu sukcesywnie przybywało w Bydgoszczy zakładów fotograficznych.
W ostatniej dekadzie XIX wieku funkcjonowało już sześć atelier fotograficznych, a wraz z nastaniem kolejnego stulecia ich liczba wzrosła. Wśród fotografów znalazły się także kobiety. Bydgoscy pionierzy fotografii pozostawili po sobie bogatą spuściznę nie tylko w postaci studyjnych zdjęć wykonywanych na zlecenia, ale również fotografii wykonanych w przestrzeni miejskiej, liczne ujęcia bydgoskich ulic, placów i parków utrwaliły obraz miasta niegdyś tętniącego życiem. Fotografie miasta nierzadko pojawiały się na pocztówkach, popularyzując Bydgoszcz poza jej granicami.
Stała ekspozycja w siedzibie Fundacji będzie okazją do zobaczenia fotografii z najbardziej znanych i popularnych fotograficznych atelier w Bydgoszczy.
kuratorka: Katarzyna Gębarowska
Wystawa w ramach święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O
Wernisaż:
04.09.2022, godz. 18:00
Fundacja Fotografistka
ul. Pomorska 68a/1
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do środy 11:00 - 16:00, czwartek, piątek 11.00-18:00, sobota 12:00-18:00.