Inspiracją do projektu "Tabula Rasa" jest teoria poznania angielskiego filozofa Johna Locka. Nasz umysł w momencie narodzin jest pustym zbiornikiem oświetlonym tylko przez światło wpadające z zewnątrz. Kiedy zaczynamy dorastać, powoli zapełnia się obrazami, które są wytworem naszej wyobraźni. Zupełnie podobnie jak obraz rejestrowany camerą obscura, kiedy na początku jest po prostu pusta klisza, a w miarę upływu czasu naświetlania pojawia się obraz miękki, łagodny, rozmyty i posiadający nieskończoną głębię.

Tabula rasa, jako sformułowanie oznaczające niezapisaną kartę, daje nam jako odbiorcom sztuki, osobom oglądającym fotografie, możliwość dowolnej ich interpretacji. Nikt tu nikomu niczego nie narzuca, co od początku było zamysłem autora. Każdy empirycznie, na bazie własnych doświadczeń, kreatywności własnej wyobraźni, może interpretować to co widzi na wiele sposobów. Zatopcie się w niebieskiej poświacie, kontemplujcie muzykę i obraz, zapisujcie karty według własnego uznania.

Integralną częścią projektu jest muzyka, którą skomponował Stefan Węgłowski.

Zdjęcia Artysty to wizje balansujące na granicy rzeczywistości i halucynacji. Tworzy świat fantazji trochę okrutny, trochę erotyczny. Znajdziemy w nim portrety, przedmioty, modę, niecodzienną rejestrację rzeczywistości. Poszczególne sesje zamyka w ramach projektów, które opowiadają różne historie. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach w kraju i za granicą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Marcin Szpak - (ur. 1978 r.) absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale Fotografii, rocznik 2008. Jego projekty artystyczne przeplatają się z pracą komercyjną, w ramach której porusza się w obszarze fotografii i filmu. Przez wiele lat budował swoje portfolio, biorąc udział w sesjach zdjęciowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Niezależne projekty to: Radiograph, Very Twisted Kingdom, Sfinks, Silent, Stardust, Deep Blue, Four Seasons, Tabula Rasa.